8 kwietnia 2025

„Bez przypadku” – Cyberpunk przeniesiony do książki

O grze Cyberpunk 2077 było bardzo głośno w momencie jej premiery, a do dzisiaj wielu graczy (i nie tylko) kojarzy ten tytuł, który odświeżył dawne dzieła wokół „cyberświata”. Ten rodzaj powieści Sci-Fi stał się znowu modny i przeniósł się z ekranów komputerów oraz konsol na papier.

Rafał Kosik wykorzystał świat Cyberpunka do stworzenia swojej historii. W niej szóstka przypadkowych osób musiała dokonać kradzieży, która miała zmienić ich życie. Nie spodziewali się, że zmieni się ono w inny sposób, niż zakładali.

19 marca 2025

„Teściowe muszą zniknąć” – komedia kryminalna w iście polskim stylu

Kolejny miesiąc przyniósł mi ciekawy odkrycie na naszym lokalnym rynku literatury kryminalnej. Z polecenia sięgnąłem po książkę „Teściowe muszą zniknąć”, która zaprowadziła mnie w nowe rejony tego gatunku. A mianowicie do komedii kryminalnej.

Tytułowe teściowe to kompletne przeciwieństwa. Kazimiera to katoliczka, słuchająca „jednego słusznego radia” i będąca wierna przekazowi „jedynej słusznej partii”. Maja to przedstawicielka dzieci kwiatów, zwolenniczka wszelkich wieców antywszystkiemu itp. Obie za sobą nie przepadają, ale muszą połączyć siły, aby ratować swoje dzieci, które wpadły w śmiertelną zagadkę.

13 marca 2025

„Zły Samarytanin” – mroczny i genialny kryminał z okresu międzywojennego

Brutalny okres międzywojenny, mroczna Praga i do tego wydarzenie, które wstrząsnęły całą Warszawa. „Zły Samarytanin” zabiera nas do czasów, w których brutalne oblicze miejskich ulic było jedynym i słusznym prawem. W takim środowisku wychowywał się Roman Bury, policyjny przodownik, który jest – być może – ostatnim sprawiedliwym w Państwowej Policji.

W podwarszawskim sierocińcu zostają zamordowane trzy zakonnice. Szybko udaje się policji znaleźć sprawcę, którego szybko określono winnym. Jednak Romanowi coś nie daje spokoju i zagłębia się w samotne śledztwo, które może kosztować go więcej niż własne życie.

11 marca 2025

„Czwarte skrzydło” – niewykorzystany potencjał?

W ostatnim czasie jedną z najpopularniejszych książek jest „Czwarte Skrzydło”, które doczekało się dwóch kolejnych kontynuacji. Sam w końcu sięgnąłem po tę powieść, bo lubię fantastykę i smoki. Niestety tym razem trafiłem na słabą historię…

Sam zarys i pomysł na treść Rebecca Yarros miała dobry, ale niestety dużo „ale” mam do wykonania. Przez to całość, nawet z bardzo dobrym założeniem, strasznie mi kulała.

13 lutego 2025

„Niebieska Księga z Nebo” – jedyna w swoim rodzaju taka powieść postapo

W swoim życiu przeczytałem kilka powieści postapo. Jednak pierwszy raz trafiłem na taką w nietypowym stylu, jak na tę tematykę. „Niebieska Księga z Nebo” to opowieść matki i syna o końcu świata i tym, co po nim nastało.

Rowenna i jej dzieci – Sion i Dwynwen to mogą być ostatni żywi ludzie na świecie. Matka i syn przeżyli wybuch nuklearny i musieli dostosować się do życia w nowych okolicznościach. Znajdują oni niebieską książkę, która staje się ich wspólnym pamiętnikiem, który opisuje obecne czasy i te sprzed końca świata.

8 lutego 2025

„Starcie królów” – kolejna świetna część „Pieśni Lodu i Ognia”

Jeżeli lubisz gierki polityczne, brutalne i bezkompromisowe, to „Starcie królów” jest książką w sam raz dla ciebie. George R.R. Martin zabiera nas ponownie do Westeros i kolejnej części swojej słynnej serii.

„Grę o tron” wszyscy doskonale znają, najczęściej za sprawą serialu. Powstał on na bazie genialnych powieści zabierających nas do fantastycznego świata, który rządzi się brutalnymi prawami. Druga część „Pieśni Lodu i Ognia” kontynuuje przygody głównych bohaterów znanych nam z wcześniejszej powieść. Tylko tym razem mamy nowego króla. A nawet… kilku.

31 stycznia 2025

„Szatańskie wersety” – obłęd czy błogosławieństwo?

„Szatańskie wersety” to zakazana książka w świecie muzułmanów i hindusów. Salman Rushdie nie bał się poruszyć w swojej powieści wątków związanych z początkiem islamu. Przez to nałożono na niego karę śmierci.

Głównymi bohaterami są Dżibril Farista i Saladyn Camca, dwaj hinduscy aktorzy, którzy opuścili Indie na rzecz życia na emigracji w Londynie. Obaj trafiają do samolotu, który porywają terroryści. Odpalają ładunki wybuchowe nad kanałem La Manche. Tylko oni dwaj przeżyli w niewyjaśnionych okolicznościach. Ale jakim kosztem…

7 stycznia 2025

„Opowieści spod dwóch księżyców” – oryginalny pomysł na opowiadania. A jak wykonanie?

„Opowieści spod dwóch księżyców” to zbiór opowiadań autorstwa Kamila Bednarka. Zabiera nas on do świata fantastyki podzielonego na kilka historii, w którym nie zabraknie słowiańskich wierzeń. Ta książka jest dość oryginalna.

Autor nie skupia się w niej na bohaterach mających jakieś moce czy umiejętności, ani nie znajdziemy tutaj narodziny wybrańców. Stworzył on opowiadania dotyczący zwykłych ludzi i rzeczy, jakie mogły ich spotkać w takim fantastycznym świecie. Brzmi ciekawie?