31 grudnia 2024

„Ktoś tak blisko” – czy morderstwo doskonałe istnieje?

Kryminały to nie były nigdy książki, które u mnie zajmowały czołowe miejsca na liście czytelniczej. Od dobrego roku zaczynam się bardziej do nich przekonywać, a na pewno w tym pomoże kolejny z nich.

„Ktoś tak blisko” opowiada o Jacku Tylku, niespełnionym pisarzu, żyjącym w cieniu sławy brata Mariusza, który został zamordowany w tajemniczych okolicznościach. W drugą rocznicę jego śmierci zostaje zabita kolejna osoba, z użyciem podobnych narzędzi zbrodni. Podejrzenie pada na Jacka, który ma luki w pamięci.

30 grudnia 2024

„Winda” – jak człowieka dopada obłęd. A może to opętanie?

„Winda” uchodzi za najlepszą książkę Tomasza Sablika. Sam chciałem przekonać się, czy to faktycznie tak mocny tytuł. Szczególnie że wydany w tym roku „Mój dom” zawiesił wysoko poprzeczkę.

Robert to taksówkarz, który cierpi na napadowe bóle migrenowe. Ma on żonę i dwie córki, które dają mu siłę w życiu. Podczas jednego z powrotów do domu po pracy, coś dziwnego zaczyna dziać się z mężczyzną. Winda w bloku, w którym mieszka, zaczyna na niego złowrogo działać. Czy to początki obłędu? A może to tylko przemęczenie? A co jeśli to opętanie?

29 grudnia 2024

„Hyperion” i „Upadek Hyperiona” – najlepsze dzieła Dana Simmonsa?

Fani Dana Simmonsa dzielą się na tych jedynych, którzy za najlepszą jego książkę uważają „Terror”, oraz na drugich uważających „Hyperiona” za dzieło życia pisarza. Skoro mam za sobą tę pierwszą opcję, to oczywiście zmierzyłem się z drugą.

Dylogia Hyperion przenosi nas w daleką przyszłość. Galaktyka stoi na pograniczu wielkiej wojny. Na jej wynik może wpłynąć los pielgrzymów na planecie Hyperion, którzy udają się do boga bólu – Dzierzby. On wysłucha prośby tylko jednego, a reszta będzie musiała umrzeć. W drodze do bóstwa poznajemy historię każdego z pielgrzymów, które mają wspólny element.

28 grudnia 2024

„Folwark zwierzęcy”, czyli lektura, do której warto wracać

George Orwell to fantastyczny pisarz, który w swoich książkach potrafił świetnie bawić się satyrą polityczną. Jedna z nich jest lekturą szkolną, którą warto sobie odświeżać co jakiś czas. Każdy słyszał o „Folwarku zwierzęcym”, a czy każdy czytał tę powieść?

Pan Jones prowadzi Folwark Dworski. Nie cieszy się on wielką sławą ze względu na swoje lenistwo i pijaństwo. To doprowadziło do tego, że właściciel zapomniał nakarmić swoje zwierzęta. Te mając dość takiego gospodarza, zrobiły bunt pod wodzą świń, który dał zwierzętom władzę. A ona zaczyna smakować im zbyt dobrze.

25 grudnia 2024

„Dziadek do orzechów” – czy faktycznie znasz tę baśń?

Zapewne każdy z nas słyszał o „Dziadku do orzechów”, baśni mającej już bardzo wiele lat. Ale czy faktycznie wszyscy ją znamy? Poza tym, że wiemy o samym Dziadku do orzechów?

Siedmioletnia Klara zwraca uwagę na zabawkę, która jest uszkodzona i mało urodziwa. To dziadek do orzechów, na którym zaczyna zależeć dziewczynce. Ta niepozorna zabawka zabiera ją w niesamowite przygody, które wyjaśniają sprawę nałożonej klątwy.

24 grudnia 2024

„Dreszcz”, czyli nigdy tak się nie śmiałem przy książce

W erze superbohaterów i pytań „Marvel czy DC?”, aż prosiłoby się o to, żeby mieć swojego herosa. Polskę nie stać na swoich przedstawicieli z supermocami? Ależ oczywiście, że możemy mieć swojego wyjątkowego bohatera.

A został nim Rysiek Zwierzchowski, którego dosłownie strzelił piorun. Zamiast go zabić, to dał mu moc strzelania z palca. I nie chodzi tutaj o donoszenie na kolegów, a posyłanie wiązki elektrycznej w przeciwników. Skoro jest specyficzny superbohater, to muszą być też specyficznie superzłoczyńcy.

23 grudnia 2024

„Wiedźmy Kijowa. Miecz i krzyż” – ciekawa historia ze wspaniałym opisem Kijowa

Trzy przypadkowe, nieznające się kobiety spotykają się pierwszy raz przypadkowo u… wiedźmy. I to trafiają na moment śmierci Kijowicy. A to oznacza, że musi ona oddać im swoją moc. Dasza, Masza i Katia pozyskują wielką moc, ale wiąże się to z pewnymi obowiązkami.

Trzy nowe wiedźmy zostają obrończyniami Kijowa, a tak się składa, że zło wyszło z ukrycia. Pojawiają się pierwsze ofiary. Kiedy podejrzenia pada na ojca Maszy, to trójka Kijowic musi stawić czoła nowemu zagrożeniu i rozwiązać zagadkę tajemniczych morderstw.

19 grudnia 2024

„Dom z liści” – czym jest ta książka?

„Dom z liści” uznawany za światowy bestseller, który wreszcie trafił w moje dłonie. Mark Z. Danielewski pracował nad tym dziełem przez 10 lat. Finalnie otrzymaliśmy książkę, która ma budzić grozę i sprawiać… problemy czytelnikowi.

Powieść porusza tajemniczą historię domu Navidsona, w którym pojawiło się ciemne i mroczne pomieszczenie. Nikt nie wie, dokąd ono prowadzi i dlaczego ta anomalia jest tak rozlazła? Relację z tego zdarzenia napisał Zampano i (główny?) bohater książki – Johnny Wagabunda. Z ostatnim z nich zaczyna dziać się coś dziwnego.

17 grudnia 2024

„Pętla” – widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz

„Pętla” to druga książka Wojciecha Wolnickiego, którą miałem przyjemność czytać. Pisarz znowu porusza trudne tematy, ale tym razem schodzące na inne aspekty. Głównie wiary, miłości i przyjaźni. Tyczą się one głównego bohatera powieści.

Piotr jest głęboko wierzącym katolikiem, który ma wieloletniego przyjaciela oraz miłość życia. Panowie w towarzystwie jeszcze dwójki znajomych co roku wyjeżdżają na męski wypad. Tuż przed ostatnim wyjazdem Piotr dowiaduje się, że jego ukochana ma romans z jego najlepszym przyjacielem. Skutki tej zdrady wykroczą nawet poza… spiralę czasu.

13 grudnia 2024

„Pieśń pustyni” – zemsta nie zawsze wiedzie prostą drogą

„Pieśń pustyni” opowiada o losach Zirry, pustynnej zbierającej bezcenny kruszec dla bogatych. W zamian nie ma nic… Pustynna nienawidzi Dominium, które okupuje jej rodzinne tereny. Sama nie spodziewała się, że będzie musiała udać się do znienawidzonej krainy.

Podczas nieobecności Zirry, Kult Wszechśmierci porywa jej siostrę. Pustynna zmuszona jest do opuszczenia swoich rodzinnych stron i wyruszenia w nieznane. Towarzyszy jej Karamis, który jest poszukiwany przez Dominum. Ta dwójka nie zdaje sobie sprawy z tego, w jak poważne kłopoty wpadną.

6 grudnia 2024

„Pandora” – zbyt dużo tajemnic, zbyt wiele kłamstw

Akcja książki „Pandora” zabiera nas do końcówki XVIII wieku. Osierocona Pandora Blake mieszka razem ze swoim wujem. Jej dom znajduje się w sklepie z antykami, który za życia jej rodziców był bardzo znany. Niestety wuj mocno obniżył opinie poprzez sprzedawanie podróbek.

Pewnego dnia Dora odkrywa, że wuj pozyskał tajemniczy pitos. Wraz z tym naczyniem zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Do odkrycia prawdy trzeba będzie przebić się przez wiele tajemnic oraz kłamstw, które sięgają daleko w przeszłość.

1 grudnia 2024

„Karaibska Odyseja”, czyli niekończąca się przygoda

Od dłuższego czasu przymierzałem się do jakiejś książki Marcina Mortki, który stworzył już wiele dzieł. Wybór padł na „Karaibską Odyseję. Bazyliszek, sztorm i morski kamień”. Lubię pirackie klimaty i w końcu musiałem sięgnąć po te dzieło.

William O'Connor jest „emerytowanym” kapitanem okrętu. Osiadł na lądzie i wiódł dotąd spokojne życie u boku żony Manueli. Choć przy tej kobiecie nie zawsze było tak spokojnie. Ten ład i harmonia kończą się z tajemniczym zniknięciem wybranki Williama oraz z zaokrętowaniem tajemniczego statku. Starego wilka morskiego wezwał zapach oceanu i kolejnej przygody.