5 sierpnia 2021

„RIGCZ” – kim jest Krzysztof Gonciarz?

Krzysztof Gonciarz. Pewnie wiele osób śledzących go na platformie YouTube poznało tę osobę w różnych sytuacjach. W jego komediowej odsłonie, przy pokazywaniu nagrań z Japonii albo może przy współpracy z Eurosportem przy zimowej olimpiadzie w Pjongczang. Obecnie przy letniej olimpiadzie w Tokio też można zobaczyć jego nagrania kulis. Ale jeżeli kogoś interesują początki tej osoby to powinien sięgnąć po „Rozum i godność człowieka”.


Jest to wywiad-książka z Krzysztofem, która pozwoli go poznać trochę lepiej. Może też dać częściowo odpowiedź na to: kim jest Gonciarz?

„RIGCZ” to skrót tytułu książki zawierającej wywiad z Krzysztofem Gonciarzem. Przeprowadził go Bartek Przybyszewski, któremu udało się wejść w życie YouTubera i wyrwać chwilkę czasu z tak ciasnego planu dnia bohatera wywiadu. Na samym początku można stwierdzić, że nie jest to pozycja, po którą może sięgnąć każdy człowiek. Trzeba choć trochę znać Gonciarza, żeby móc dobrze wczuć się w czytanie i odpowiednie zrozumienie niektórych wątków.


Na początku trzeba odpowiedzieć na pytanie: kim jest Krzysztof Gonciarz? On sam nie jest w stanie określić się jednym zawodem. Jest on twórcą internetowym (YouTuberem), ale samą jego twórczość można podzielić na kilka stref. Wiele osób go zna z cyklu „Zapytaj Beczkę”, w którym pokazywał swoją komediową odsłonę. W ostatnich latach raczej pojawiająca się tylko okazyjnie. 

Zarazem jest autorem wielu videoblogów z Japonii oraz wielu ciekawych materiałów pokazujących Kraj Kwitnącej Wiśni lub inne części Azji Południowo-Wschodniej. Jest on również twórcą przedsiębiorstwa Tofu Media, które działa w branży filmowej. Również zna się on dobrze na montażu, nagrywaniu czy wykonywaniu zdjęć. Czasami wydaje się, że to „człowiek orkiestra”, bo ma za sobą m.in. reżyserię teledysku, produkcję płyty z kolędami wraz z Pawbeatsem czy nawet założenie wytwórni muzycznej. 

W Polsce zasłyną także z akcji z ciężarówką, która jeździła za podobnym pojazdem reklamującym zakłamane hasła dotyczące negatywnych skutków seksedukacji. Później trafił nawet do programu Kuby Wojewódzkiego. Ale wróćmy do samej książki.


Bartek Przybyszewski na tyle sprawnie prowadzi wywiad, że pozwala nam się przenieść od dalekiej przeszłości, kiedy to Krzysztof Gonciarz zaczynał pracę w roli dziennikarza w GryOnline.pl, aż do czasów bliższych teraźniejszości (książka została wydana w 2019 roku). Podróż w lata 90. pozwala nam sobie przypomnieć jak wyglądały początki internetu w Polsce. Przy okazji opowieści życia Gonciarza, możemy sobie przypomnieć sami jak wyglądało nasze dzieciństwo i jaki wpływ na nas zaczęła wywierać nowa technologia.

Jednocześnie przez tę podróż od tego etapu możemy na nowo poznać Krzysztofa Gonciarza. W tej książce możemy dowiedzieć się o jego początkach w dziennikarstwie, o momencie decyzji na przeniesienie się do Japonii, o jego rozwoju osobistym i zawodowym, o pracy w Japonii, o problemach życiowych i zawodowych, o tym jak zmieniał się YouTube czy o związku z Kasią Mecinski, który mocno interesował ludzi śledzących Krzysztofa w internecie.

Ten wywiad pozwala nam zrozumieć zmiany jakie przeprowadzał w swoim życiu Gonciarz oraz „tłumaczy” on niektóre wydarzenia z ostatnich lat, w których znajdywał się lub prowokował je Krzysztof.


Książka została wydana przez firmę Gonciarza – Tofu Media. Okładka jest dość oryginalna, bo nie zawiera tytułu. W zasadzie to nie ma na niej nic, poza „Lenny Face”. Ciekawy papier został wybrany do wykonania oprawy, raczej bardziej spotykany przy niektórych typach zaproszeń. Miły w dotyku i szorstki. Wydaje mi się, że nie jest to książka dla każdego. Wywiad przeprowadzony z Krzysztofem Gonciarzem najszybciej trafi do osób, które go już kojarzą. Ta książka raczej nie pomoże w pełni stworzyć sobie obrazu bohatera rozmowy tym, którzy dopiero z tego wywiadu będą go poznawać. To w pewnym sensie miało wpływ na ostateczną ocenę tej pozycji, bo jednak może ona nie zaciekawić osoby spoza kręgu YouTubowego.


Moja ocena: 6/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz